#WczesneWykrycieToŻycie

Marcowa odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktyki Nowotworów

#WczesneWykrycieToŻycie 

W marcu ruszyła trzecia odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktyki Nowotworów #WczesneWykrycieToŻycie, której organizatorem jest Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. Miesiąc tenpoświęcony jest profilaktyce nowotworów raka jelita grubego.

 Marcowej odsłonie Kampanii towarzyszy plakat z fotografią ambasadorów kampanii: wokalisty i beatrockera – Bartasa Szymoniaka oraz wiceprezes Stowarzyszenia „POL-ILKO” – Doroty Kaniewskiej. Autorem fotografii jest Michał Gromada.

Fundacje wspierające pacjentów z nowotworami układu pokarmowego:

         Fundacja EuropaColon Polska – facebook.com/EuropaColonPolska

         Stowarzyszenie Pomocy Chorym na GIST  – gist.pl

         Polskie Towarzystwo Stomijne „POL-ILKO”  – polilko.pl

         Fundacja STOMAlife – stomalife.pl

Rak jelita grubego to drugi co do częstości występowania nowotwór złośliwy. Co roku na raka jelita grubego zapada ponad 15 tysięcy Polaków, z czego 11 tysięcy umiera.Zbyt późna wykrywalność ma zdecydowanie niekorzystny wpływ na rokowanie. Zmieńmy to!

 Profilaktyka antynowotworowa raka jelita grubego to przede wszystkim zdrowa zrównoważona dieta,  aktywność fizyczna oraz rezygnacja z używek. Równie ważna jest wczesna diagnostyka w przypadku występowania objawów.

Warto nauczyć się samokontroli nieprawidłowości mogących świadczyć o rozwoju nowotworu jelita grubego –  regularnej obserwacji rytmu wypróżnień, dolegliwości bólowych w dolnej części brzucha, bólu przy oddawaniu stolca, czy krwawienia z odbytu. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące zmiany można wykonać w warunkach domowych prosty test na krew utajoną w kale, który jest do nabycia bez recepty w aptece.Pozytywny wynik tego testu powinien skłonić do wizyty u lekarza i pogłębionej diagnostyki pod kątem nowotworu jelita grubego.

Nowotwór raka jelita zwykle rozwija się z niezłośliwych zmian zwanych gruczolakami, które w początkowych stadiach mają formę łagodnych polipów.

Kolonoskopia jest najlepszą metodą wczesnego wykrywania bezobjawowego raka jelita grubego, który zdiagnozowany na wczesnym etapie rozwoju jest uleczalny w ponad 90%. W ramach badania usuwane są gruczolaki (polipy) jelita grubego. Stwierdza się je u ponad 30% ludzi po 50. roku życia.

KOLONOSKOPIĘ NALEŻY WYKONAĆ RAZ NA 10 LAT!

 Zgłoś się na bezpłatne badanie kolonoskopowe w ramach Programu badań przesiewowych raka jelita grubego, jeśli:

  • otrzymałeś imienne zaproszenie na to badanie,
  • nie otrzymałeś zaproszenia, a jesteś w wieku 50-65 lat i nie wykonywałeśkolonoskopiiw ciągu ostatnich 10 lat,
  • masz ukończone 40 lat i masz co najmniej jednego krewnego I. stopnia

z rozpoznaniem raka jelita grubego.

Listę ośrodków wykonujących kolonoskopię w ramach programu można znaleźć na stroniepbp.coi.pl

 Informacji na temat Kampanii #WczesneWykrycieToŻycie

udziela

Rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych

Aleksandra Rudnicka

rzecznik@pkopo.pl

tel. 502 071 677

Poradniki na skróty