Vita Forum Warszawa 06.-07.03.2014.

O zagrożeniach zdrowia kobiet w Polsce dyskutowali podczas debaty eksperci medyczni, socjolodzy, psycholodzy w 4 blokach tematycznych: „Moda a zdrowie”, „Zdrowotne zmory Polek”, „Zdrowie Polek, priorytet zdrowotny” i „Medialny obraz Polek”.
W 15 panelach wzięło udział 60 panelistów – wybitni eksperci medyczni m.in. prof. Maciej Krzakowski, prof. Witold Zatoński, prof. Danuta Czarnecka, prof. Marek Naruszewicz, prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, prof. Aleksander Araszkiewicz, prof.Anna Filipowicz-Ostrowska, prof. Brygida Kwiatkowska, prof. Mirosław Wysocki, prof. Antonina Ostrowska, prof. Beata Łaciak. Także znane osoby m.in. Henryka Krzywonos, Kazimiera Szczuka, Ilona Felicjańska, Krystyna Wechmann czy dr Irena Eris, które zachęcały do aktywności, do badań i troski o własne zdrowie.
Każdy panel poprzedzał felieton filmowy z sondą uliczną. Moderatorkami były znane prezenterki, m.in.: Beata Sadowska, Anna Popek, Iwona Kubicz, Hanna Lis, Katarzyna Skrzynecka, Iwona Schymalla.
Dyskutowano na temat zdrowia kobiet w Polsce, ale także, by wdrażać zaproponowane rozwiązania na szczeblu lokalnym.
Profilaktyka to jeden z najważniejszych elementów dbania o zdrowie, ale wciąż jest zaniedbywana i lekceważona.
Z raportu „Polki 2013 – zdrowie i jego zagrożenia” wynika, że największymi problemami zdrowotnymi kobiet w Polsce są: choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, choroby neurologiczne, depresje, nieurazowe choroby układu ruchu, niektóre uzależnienia.
Wielki problemem kobiet w Polsce, jednocześnie jedna z dwóch głównych przyczyn zgonów to choroby układu krążenia:
– nadciśnienie zwiększa 3-krotnie ryzyko zawału serca u kobiet,
– palenie ponad 25 papierosów dziennie aż 7-krotnie.
– palenie to też główna przyczyna raka płuca, który jest 3. nowotworem (po raku piersi i szyjki macicy), jeżeli chodzi o zachorowalność i umieralność wśród kobiet.
Palący mężczyzna potrzeba 25 lat, aby rozwinął się nowotwór, kobieta potrzebuje o połowę mniej czasu. W 2006 roku na raka płuca zmarło w Polsce ponad 6000 kobiet.
Profesor Witold Zatoński odczarował mit papierosów slim – mają dokładnie taki sam skład i tak samo prowadzą do raka, jak zwykłe papierosy.
Eksperci zwracali uwagę na potrzebę regularnego ruchu.
Marcin Łopucki zachęcał, żeby się ruszać – wystarczy chodzić na spacery, biegać, uprawiać nordic walking. Ważne, robić to stale.
Dr Irena Eris apelowała, by szukać aktywności, którą polubimy, która się podoba, bo jeśli nie będzie się nam podobała – to wiadomo, że zaraz to rzucimy.
Nasze życie jest sumą nawyków, nie chodzi o to, by szukać „diety-cud”, trwać w niej kilka tygodni i wracać do starych nawyków. Dietetycy podkreślali, jeść mało, ale często.

Jak podkreśliła prof. Violetta Skrzypulec-Plinta wirus HPV, który powoduje raka szyjki macicy zagraża nie tylko kobietom. Mężczyźni również narażeni są na jego negatywne skutki wywołujące raka krtani, czy prącia.
Rak Szyjki Macicy to jedyny nowotwór, który wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczalny. Podstawą efektywnej walki z tym nowotworem są: edukacja, regularne badania cytologiczne i szczepienia przeciwko wirusowi HPV.
Jeden z bloków poświęcony był medialnemu obrazowi kobiet. Osoby publiczne mają ogromny wpływ na nasze działania. Przykładem jest Angelina Jolie, której wyznanie o podwójnej mastektomii zwiększyło zainteresowanie badaniami genetycznymi także w Polsce.
Dr Irena Eris podsumowała – Jeśli chorujemy – cierpią najbliżsi, dlatego dbajmy o siebie! Pamiętajmy o równowadze – trzeba nauczyć się dobrze pracować, dobrze odpoczywać i dobrze dbać o siebie.

Aktorka i autorka spektaklu „Klimakterium” zauważyła: „Jeśli brakuje zdrowia, nie ma napędu na życie”, dlatego trzeba dbać o zdrowie, wykonywać badania, przypominać o nich swoim bliskim.

Poradniki na skróty