VI Kongres Kobiet 09. -10. V. 2014 r. PKiN Warszawa

VI Kongres Kobiet odbył się w dniach 9 i 10 maja 2014 roku. Miał szczególny charakter z uwagi na dwie ważne rocznice – 25-lecie transformacji ustrojowej i 10-lecie przystąpienia do Unii Europejskiej. W kongresie wzięło udział ok. 9 tys. osób (przeważnie kobiet) z całej Polski. Dotarły też delegacje z kilkunastu krajów Europy – Estonii, Litwy, Łotwy, Czech, Niemiec, Francji, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Bułgarii – a także ze Stanów Zjednoczonych i Indii, skąd gościliśmy kilkuosobową delegację feministek oraz Tunezji.
To już 3 raz działając czynnie w ramach kongresu kobiet zorganizowałyśmy miejsce przekazu informacji, którego celem było podniesienie świadomości kobiet na temat profilaktyki nowotworów stref intymnych i przekonanie Polek do systematycznych wizyt u ginekologa.
Obsługując stoisko Stowarzyszenia „Magnolia” zapraszałyśmy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi zdrowia intymnego kobiet oraz pobrania bezpłatnej aplikacji Zdrowa+ to kalendarz zdrowia intymnego telefonie.
W ramach kampanii „Dla niej. Możemy więcej” członkinie stowarzyszenia wraz z wolontariuszkami rozdawały poradniki dla kobiet zmagających się z nowotworem strefy intymnej, ich partnerów i bliskich. Porady zawarte w poradniku mają pomóc rozwiewać wątpliwości, pokonywać wstyd i strach, dostarczyć odpowiedzi na pytania, z którymi mierzą się chore kobiety i ich bliscy. Poradnik podzielono tematycznie na rozdziały: „Dla niej”, Dla niego” i „Dla nich”. Zawiera porady:
1.Jak radzić sobie z emocjami towarzyszącymi leczeniu i okresowi rekonwalescencji.
2.Jak wspierać partnerkę w chorobie i okresie rekonwalescencji, jak zadbać o własne emocje.
3. Jak rozmawiać z chorą? Czy w ogóle poruszać temat nowotworu? Jak najlepiej to robić, aby jej nie urazić.
Aplikacji Zdrowa+
To kalendarz zdrowia intymnego w Twoim telefonie. Aplikacja Zdrowa +
– pomoże zapanować nad terminami wizyt lekarskich,
datami miesiączek i dolegliwości
– przypomni o ważnych dla zdrowia badaniach
profilaktycznych, wskazanych w Twoim wieku
– podpowie jak zadbać o siebie w ciąży, pomoże
zapamiętać daty pierwszych ruchów dziecka lub
dolegliwości
– objaśni ważne pojęcia medyczne.

Poradniki na skróty