„Rozbieram się w kobiecym interesie” to II edycja kampanii „W kobiecym interesie”.

 Inicjatorem  i organizatorem kampanii „W kobiecym interesie” jest Gedon Richter Polska. Po lekturze raportu Najwyższej Izby Kontrolo z 2016 roku pt. „Dostępność świadczeń ginekologiczno-położniczych finansowanych ze środków publicznych na terenach wiejskich” podjęła decyzję o konieczności zaangażowania się w edukację kobiet i zachęcenie do profilaktyki ginekologiczno-onkologicznej.

Kampania ma uświadomić Polkom konieczność badań profilaktycznych oraz zachęcić je do regularnych wizyt u ginekologa.

II edycja kampanii edukacyjno-społecznej ma tytuł:” Rozbieram się w kobiecym interesie” , gdyż wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut ARC Rynek        i Opinia w 2019 r.pokazały, że Polki nie chodzą regularnie do ginekologa. Pomimo, że 72 proc. kobiet przyznaje, że ma świadomość  iż regularne wizyty u ginekologa i badania pomagają wcześnie wykryć groźne choroby, to ze względu na różne ograniczenia (m.in. psychologiczne) tylko 1/3 Polek chodzi regularnie do ginekologa.

  1. ponad 3 mln kobiet w Polsce nie chodzi regularnie do ginekologa, a ponad połowa z nich przyznaje, że nie czuje potrzeby profilaktyki,
  2. blisko 60% Polek podczas pierwszej wizyty u ginekologa odczuwało przede wszystkim wstyd, a ponad połowę z nas nadal paraliżują

negatywne emocje, gdy słyszymy od ginekologa polecenie „proszę się rozebrać”;

  1. tylko 10% z nas zdecydowało się kiedykolwiek na zrobienie testu na obecność onkogennego typu wirusa HPV, który jest główną przyczyną raka szyjki macicy*!

* Badanie ilościowe (na próbie Polek N=1000 w wieku 16-65), badanie boosterowe (N=400 na reprezentatywnej próbie Polek w wieku 16-24 lat) oraz badanie jakościowe (pogłębione wywiady indywidualne (IDI), próba: 8 kobiet w wieku 18-22 lat (50%) i 23-26 lat (50%); mieszkające w Warszawie (50%) i Kielcach (50%)) przeprowadził na zlecenie Gedeon Richter instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w marcu 2020 r.

 

** Badanie omnibusowe na zlecenie Gedeon Richter wykonał instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w czerwcu 2020 r. na reprezentatywnej próbie N=535 kobiet w wieku 18-65 lat.

W 10 miejscowościach położonych w województwach: śląskim, małopolskim i świętokrzyskim odbędą się bezpłatne konsultacje lekarskie i badanie ginekologiczne (USG, cytologia + test HPV).

Konsultacje ginekologiczne obejmują:

– USG narządów rodnych,

– cytologia,

– test na obecność wirusa HPV – 14 najbardziej onkogennych typów,

– USG lub badania palapacyjne piersi.

Mobilne gabinety ginekologiczne powstaną na terenie miejskich obiektów sportowych w Rybniku, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Piekarach Śląskich, Miechowie, Bochni, Skawinie, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach i Sędziszowie. Badania będą prowadzone w mobilnych gabinetach ginekologicznych we wskazanym dniu w godzinach 10:00-16:00. Badania zostaną przeprowadzone w mobilnych gabinetach ginekologicznym, które powstaną na terenie miejskich obiektów sportowych w danym mieście jednego dnia. Lekarze będą przyjmowali w godzinach 10:00-16:00.

 

Trasa bezpłatnych konsultacji ginekologicznych i badań dla kobiet:

 

18 lipca Sędziszów, Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Dworcowa 20A

19 lipca Skarżysko-Kamienna, Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji – Hala Sportowa, ul. Henryka Sienkiewicza 34

25 lipca Miechów, Centrum Kultury i Sportu – Kryta pływalnia, ul. Marii Konopnickiej 4

26 lipca Starachowice, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Szkolna 14

1 sierpnia Skawina, Basen Camena, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, ul. Żwirki i Wigury 11

2 sierpnia Bochnia, Kryta pływalnia przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji Bochnia, Proszówki 365

8 sierpnia Piekary Śląskie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Olimpijska 3

9 sierpnia Dąbrowa Górnicza, Nemo Świat Rozrywki, Aleja Róż 1

15 sierpnia Rybnik, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – pływalnia kryta Akwarium, ul. Jastrzębska 3A

16 sierpnia Ruda Śląska, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – Stadion, ul. Czarnoleśna 14A

Ważne informacje

Na badanie zgłosić się może każda kobieta. Jak się zapisać?

Zgłoszenia przyjmowane są osobiście w recepcji gabinetu mobilnego w dniu badania. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego liczy się kolejność zgłoszeń.

Dodatkowe informacje możesz uzyskać pod numerem telefonu: 604 217 257.

Telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00 oraz w dniu badań (weekend) w godzinach 8:00-16:00

 

Więcej informacji o kampanii: „Rozbieram się w kobiecym interesie” na stronie:www.gedeonrichter.pl

m.in.

 Pan prof. dr hab. n. med. Jan  Kotarski, lekarz ginekolog i Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej radzi: Dlaczego warto robić badania profilaktyczne?

Pani dr Magdalena Nowicka, psycholog różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS  podpowiada: Czym jest wstyd i jak sobie z nim radzić?

Ginekolog-położnik dr n.med. Grzegorz Południewski  radzi: Jak się przygotować do wizyty u ginekologa?

Poradniki na skróty