Innowacyjny projekt operacyjnego leczenia raka szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota da Vinci.

Szpital na Klinach w Krakowie, członek   Polskiej Federacji Szpitali,  rozpoczyna realizację innowacyjnego projektu operacyjnego leczenia raka szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota da Vinci. 

W ramach projektu wykonanych zostanie  200 zabiegów, w tym 100 w grupie pacjentek z rakiem szyjki macicy oraz 100 w grupie pacjentek z rakiem trzonu macicy. 

Projekt dofinansowany jest Funduszy Europejskich, dzięki temu dla pacjentek zakwalifikowanych do programu zabiegi będą bezpłatne. Komercyjna cena zabiegu ok. 40 tys.

 System  da Vinci pozwala wykonać zabieg minimalnie inwazyjny,  charakteryzujący się wysoką precyzją, dzięki temu możliwe jest usunięcie nowotworu i zachowanie jakości życia pacjentki po operacji. Istotne korzyści : mniejszy ból, mniejsze krwawienie śródoperacyjne, mniejsza ilość powikłań śród- i postoperacyjnych. Możliwość zastosowania robota da Vinci w operacyjnym leczeniu jest też szczególnie ważna dla pacjentek ze znacznym stopniem otyłości, u których gojenie ran pooperacyjnych po zastosowaniu chirurgii klasycznej jest szczególnie trudne.

Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów wśród kobiet w Polsce (odpowiadają za 23,1% z nich). Stanowią one także istotny problem zdrowotny, szczególnie u kobiet w młodym i średnim wieku (25-64 lat). Zgodnie ze statystykami, zgony nowotworowe dotyczą głównie młodych kobiet (22-44 lata) – jest to aż 31% wszystkich zgonów na nowotwory w tej populacji kobiet – i kobiet           w średnim wieku (45-65) – aż 47,7%.

Z szacunków za rok 2020 wskazanych w raporcie „Nowotwory złośliwe w Polsce” wynika, że zachorowalność na raka szyjki macicy dotyczyła 2,3 tys. kobiet.  

W przypadku raka endometrium  stale rosnącą tendencje zachorowalności i umieralności. W okresie 2005-2017 zachorowalność wzrosła o 44%, umieralność zaś ponad 120%. Szacuje się, że w 2020 r. na raka trzonu macicy zachorowało ponad 6,6 tys. Polek. 

Do 2035 r. liczba zachorowań na raka może wzrosnąć o blisko 25 proc., co sprawi, że nowotwory będą główną przyczyną zgonów w UE.

Więcej informacji z zakładce „Gdzie się leczyć”:

  1. Ścieżka pacjentek w ramach programu badawczo-rozwojowego. Kto może zgłosić się do kwalifikacji.
  2. Informacje o Szpitalu na  Klinach  w Krakowie.

Poradniki na skróty