Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy 18-23.01.2021.

 21 stycznia 2021r. o godz. 18:00 odbyło się spotkanie online z Agą Szuścik, edukatorką i artystką skupiającą się na tematach onkologicznych, autorką projektu i kampanii „To się nie zdarza”.

 Na podstawie doświadczenia choroby nowotworowej oraz swojej intensywnej działalności, Agnieszka opowiadała o raku, kobiecości, ciele, ginekologii i nowym życiu, a także odpowiadała  na pytania,  zadane przez gości, jak i te, które, jej zdaniem, padają stanowczo za rzadko:

Czy z raka da się w ogóle wyzdrowieć? Czy podczas chemioterapii zawsze wypadają włosy? Co to jest kikut pochwy? Jak czytać i interpretować wyniki cytologii? Jak uchronić się przed rakiem szyjki macicy? Czym właściwie są całe te przerzuty? Jak żyje się bez macicy i jajników? Jak powstaje rak? Jak żyje się bez okresu? Co to jest Terapia Simontonowska? Czy to prawda, że rozcięcie brzucha jest bezpieczniejsze niż laparoskopia? Jak rak zmienia życie? Jak nie zwracać się do osób chorych na raka i dlaczego „będzie dobrze” to słowa zakazane? Czy z rakiem się walczy? Czy sztuka może mieć uzdrawiającą moc? Czy da się kogoś uratować, będąc artystką? No i… czy Syrenki istnieją naprawdę? Było szczerze, wzruszająco, zabawnie,  inspirująco i interaktywnie.

 link do zapisanej prelekcji: https://www.facebook.com/agaszuscik/videos/440984400426353

Dr Agnieszka Szuścik to autorka „To się nie zdarza” – projektu, głośnej kampanii i wystąpienia na TEDx o raku szyjki macicy. Za promowanie badań cytologicznych wyróżniono ją tytułem jednej z „50 Śmiałych 2019″ „Wysokich Obcasów”. Aga wykłada na ASP w Krakowie oraz w AF w Krakowie i Warszawie, jest artystką, edukatorką oraz działaczka społeczną. Była ambasadorką akcji Nationale Nederlanden „Zdrowie bez wymówek” oraz bezpłatnych cytologii Szpitala Na Klinach. Prowadzi autorską audycję „Sztuka słuchania” w OFF Radio Kraków. W 2020 Aga zredagowała i zilustrowała podręcznik dla ginekologów, stworzyła projekt „Żeby nie było” (raka oczywiście) z Profilakami oraz wygłosiła dziesiątki prozdrowotnych prelekcji. To współzałożycielka Akademii Siebie. Obecnie Aga pisze książkę o tym, czego uczy rak. Na przestrzeni ostatnich lat pomogła setkom kobiet: pamiętać o badaniach, uwierzyć w siebie i docenić swoje potrzeby. Aga jest Syrenką.

Portfolio Agi: https://www.agaszuscik.com/

Codzienne stories, pomagające żyć zdrowo: https://www.instagram.com/agaszuscik/

Wystąpienie na TEDx: https://www.youtube.com/watch?v=IhCpZFFOd6E

Wywiad w „Wysokich Obcasach”: https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,100961,24759916,pokazywanie-sie-nago-calej-polsce-jest-dla-mnie-bardzo-niekomfortowe.html

Reportaż w „Dzień Dobry TVN”: https://dziendobry.tvn.pl/a/rak-szyjki-macicy-to-duzy-problem-dlaczego-polki-lekcewaza-cytologie

 

„Żeby nie było”.

autorski projekt Agi Szuścik, składający się z trzynastu info-ilustracji na temat profilaktyki onkologicznej. Zachęcamy do poznania uroczych Profilaków (wśród nich  Jajnik Julka, Szyjka Samanta, Pierś Paulina, Tarczyca Teresa czy faworyt wszystkich, Odbyt Olaf).

 

Z profilakami można się zapoznać pod linkiem:

 

https://www.agaszuscik.com/zebyniebylo

Poradniki na skróty