#AkcjaSyrenka, czyli pomóż, rysując, wyszywając, śpiewając!

Już w poniedziałek 17 stycznia ilustratorki, makijażystki, malarze, wokaliści, gitarzystki, fanki szydełkowania i miłośnicy zdrowych koktajli biorą się do roboty – czas stworzyć coś syrenkowego lub z syrenim motywem i tym samym wspomóc kampanię #AkcjaSyrenka!

Twórcze pasje i hobby to znakomity sposób na umilanie i wspomaganie procesu zdrowienia oraz wyjątkowa droga podejmowania ważnych tematów. Artystka i edukatorka ginekologiczno-onkologiczna Aga Szuścik zainicjowała właśnie akcję, której celem jest zwrócenie uwagi na nowotwory ginekologiczne i ich profilaktykę oraz pokazanie, że twórczość ma wyjątkową moc.

– Tuż po diagnozie raka szyjki macicy wzięłam w dłoń aparat fotograficzny. Słowa były dla mnie za trudne, więc jako artystka, postanowiłam na osobistych zdjęciach pokazać raka, trudne emocje, leczenie i jego skutki. Dziś wiem, że mój projekt „To się nie zdarza” wygonił setki kobiet na badania profilaktyczne, a kolejnym wielu osobom pozwolił oswoić się z rakiem. Rozumiem, że sztuka i wszelkie twórcze pasje mogą być ogromnie pomocne – tłumaczy Aga Szuścik.

Akcja Syrenka, a właściwie #AkcjaSyrenka, zachęca do tworzenia wizerunków syrenek lub czegoś z syrenim motywem. Zaprasza się wszystkich: profesjonalnych artystów i osoby, które mają małe, twórcze hobby, chorych, zdrowych, a nawet firmy i fundacje. Każdy może stworzyć coś syrenkowego!

– To może być zarówno profesjonalny rysunek, wykonany przez absolwentkę ASP, jak i szaliczek w kształcie syreniego ogona, wydziergany przez seniorkę w ramach popołudniowego hobby. Marzę o całych zbiorach syrenek, szkicowanych przez pracowników i pracownice fundacji, o syrenkowych makijażach i wierszykach – wymienia Szuścik. – To niekoniecznie musi być cała pół-kobieta, pół-ryba. Owocowy koktajl w różowo-fioletowych kolorach też może być syrenkowy!

Zdjęcia syrenkowych wytworów i dzieł należy wrzucać na Instagram, opatrując je hasztagiem #akcjasyrenka i oznaczeniem @agaszuscik. Warto też dodać informacje o tym, że cytologię i USG warto wykonywać co roku, że rak to choroba, nie wyrok oraz że twórczość, sztuka i pasja mają moc. Akcja trwa w dniach 17-23 stycznia 2022, czyli w trakcie Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Potem prace zostaną opublikowane w internetowej galerii.

Skąd syreni motyw? Syrenka to osoba, której na skutek nowotworu ginekologicznego usunięto część lub całość żeńskiego układu rozrodczego. – Jestem Syrenką, lecz istnieję naprawdę – mówi Aga Szuścik. – Rak szyjki macicy, rak jajnika, rak trzonu macicy, rak pochwy i rak sromu to problemy nie z mitów czy baśni. To jednak również nie wyroki, tylko choroby, które się leczy. Największe szanse na całkowity powrót do zdrowia daje rozpoznanie choroby we wczesnym stadium zaawansowania. Aby się to udało, co roku warto odbyć wizytę ginekologiczną z cytologią oraz USG dopochwowym. Syrenkami mogą nazywać się także inne osoby po histerektomii, a mówiąc o Syrenkach, warto też wspomnieć o równie dzielnych Amazonkach. Podczas corocznej wizyty prośmy również o USG piersi, a po pięćdziesiątce o mammografię. Dodatkowo, co miesiąc przeprowadzajmy samobadanie.

Akcji towarzyszy aż dziewięć darmowych warsztatów twórczych, które będą publikowane na Instagramie Agi oraz Prowadzących. Na kanwie syreniego motywu będzie można nauczyć się rysować, malować, śpiewać, pleść makramę, robić zdjęcia, a nawet stylizować paznokcie. Pojawią się też filmy związane z dietetyką onkologiczną, psychoonkologią oraz twórczym spacerowaniem. Warsztaty poprowadzą Rynn Rysuje, Ptakova, Justyna Plec, Alicja Stańczuk, Anka Janik, Dominika Ważna, dr Emilia Kałędkiewicz, Adrianna Sobol oraz Aga Szuścik. To co, tworzymy syrenki?

Poradniki na skróty