Wrzesień – Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych

 

#wrzesień_anty_ginrak  #MŚNG

Już po raz ósmy, od 2013 roku we wrześniu obchodzimy w Polsce miesiąc Świadomości Nowotworów Ginekologicznych. W tym miesiącu szczególnie mocno podkreślamy znaczenie wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych oraz konieczność regularnych badań ginekologicznych, szczegolnie cytologii.

 

Mówimy o tym głośno!

Organizacje wspierające kobiety chore na nowotwory ginekologiczne, w tym nasze Stowarzyszenie, zwracają szczególną uwagę na trudno wykrywalny, lecz dość częsty nowotwór, jakim jest rak jajnika.

Zależy nam bardzo by zwiększać dostęp do informacji o przebiegu tej choroby, sposobach jej leczenia i znaczeniu specjalistycznej opieki ginekologa-onkologa. To wszystko ma bardzo duży wpływ na poprawę jakości życia kobiet już zmagających się z chorobą oraz ich bliskich.

Profilaktyka i wczesne wykrycie choroby, ma znaczący wpływ na efekty leczenia. #dbaj_o_siebie_wykonaj_cytologię.

 

Jest nas bardzo dużo!

Nowotwory ginekologiczne czyli m.in. rak jajnika, rak szyjki i trzonu macicy to te na które Polki zapadają bardzo często. Co roku w Polsce z powodu nowotworów ginekologicznych umiera blisko 6 tysięcy kobiet.

 

Specjalistyczna pomoc

Bardzo ważne jest zwiększenie świadomości  kobiet  tak  zdrowych jak i chorujących, że są specjaliści, których pomoc jest szczególnie ważna w procesie leczenia. Ginekolodzy o specjalizacji onkologicznej oraz psychologowie, to najważniejsze wsparcie pacjentek cierpiących na nowotwory ginekologiczne.

 

Informacje to podstawa

Szczególnie istotne jest uświadamianie chorych i ich bliskich, że warto szukać informacji o możliwościach leczenia, gdyż w kilku ostatnich dekadach medycyna dokonała w tej dziedzinie znaczącego postępu.

Informacji możesz szukać na takich stronach jak np.

https://www.pkpo.pl

https://www.zwrotnikraka.pl/

https://wco.pl/

http://ptgo.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/

http://dlaniejmozemywiecej.pl/

oraz na naszej stronie, szczególnie w zakładce poradniki a także w aktualnościach, gdzie piszemy dla Was o ważnych doniesieniach w obszarze zdrowia, w tym profilaktyki i wsparcia osób zmagających się chorobami nowotworowymi.

 

Co możesz zrobić?

Każdy z nas/ każda z nas może wesprzeć działania na rzecz zwiększania świadomości nowotworów ginekologicznych.

– poczytaj – dowiedz się jak możesz przeciwdziałać chorobom, jak działać by dać sobie szansę na szybkie wykrycie choroby – wiedza to podstawa;

– podaj dalej – jeśli czytasz o ważnych dla kobiet informacjach (w tym właśnie o badaniach w kierunku wykrywaniu nowotworów ginekologicznych) to podziel się z innymi – prześlij informacje do koleżanki, dodaj na swoim FB, powiedz mamie, babci, córce, podziel się wiedzą z przyjaciółką;

– przyłącz się – przez cały rok (a we wrześniu już szczególnie) są realizowane akcje i wydarzenia na rzecz zwiększania świadomości o nowotworach ginekologicznych. Możesz je wspierać, zostając wolontariuszem,  dołączyć do wydarzeń lub do realizacji samych akcji – sprawdź na naszej stronie – https://www.stowarzyszenie-magnolia.org/o-nas/

A przede wszystkim badaj się!

Badanie cytologiczne jest zalecane do wykonania przynajmniej raz w roku.

 

Na badanie cytologiczne można umówić się w ramach NFZ, będzie wówczas bezpłatne. Można je zrobić podczas wizyty u ginekologa, który pobierze materiał cytologiczny do badania.

Wynik badania jest dostępny najczęściej po 3, 4 dniach. Zobacz więcej https://www.gedeonrichter.pl/w-kobiecym-interesie/

 

We wrześniu jeszcze głośniej!

We wrześniu, który jest Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych będziemy pisać i mówić jeszcze więcej o potrzebie regularnych badań. Wszystko po to by zwiększać świadomość wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, co ma wpływ na skuteczność leczenia.

#wrzesień_anty_ginrak

Bądźcie z nami offline – oraz online na naszej stronie i na FB!

 

Poradniki na skróty