WczesneWykrycieToŻycie

W listopadzie br. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych zainaugurowała Ogólnopolską Kampanię Profilaktyki Nowotworów „Wczesne Wykrycie To Życie”.
W ramach kampanii w 2018 r. w całym kraju będą prowadzone przez organizacje pacjentów onkologicznych zrzeszone w Koalicji akcje badań profilaktycznych. Kampanii towarzyszy kalendarz świadomości chorób nowotworowych, a wspierają ją znane i lubiane osoby.
Według prognoz w najbliższym czasie na raka zachoruje co drugi Polak. Jednocześnie w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych choroby onkologiczne są w coraz większym stopniu wyleczalne, nawet na poziomie 70–85%. W Polsce poziom wyleczalności ciągle nie jest zadowalający, wynosi 50–70% i nie jest to spowodowane tylko niskimi nakładami na ochronę zdrowia.
Jak mówi Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych – Hasło „Wczesne Wykrycie To Życie” przejęłam od liderek amerykańskich organizacji działających na rzecz profilaktyki nowotworów. W naszym kraju ciągle nie jest ono popularne. Polacy nielicznie poddają się badaniom profilaktycznym i uczestniczą w programach przesiewowych. Dlatego postanowiliśmy uświadomić im, jak ważne są badania w kierunku chorób nowotworowych i wyrobienie nawyku ich regularnego wykonywania. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych i współpracujące z nią organizacje z kraju będą prowadziły akcje badań profilaktycznych przez cały 2018 r.,
Na zdjęciach kalendarza pacjentom towarzyszą znane i lubiane osoby: aktorzy Hanna Śleszyńska, Olga Kalicka, Olga Szomańska, Orina Krajewska, Maria Pawłowska, Wiktoria Gąsiewska, Mieczysław Hryniewicz, Nikodem Rozbicki, dziennikarka Marta Manowska, wokalistka gospel Ewa Uryga, raper Vienio, beatrockerBartas, Szymoniak, sportowiec Andrzej Supron.
Jak przyznała aktorka i wokalistka Olga Szomańska – Dzięki takim kampaniom dowiadujemy się jak ważna jest troska o własne zdrowie i zdrowie naszej rodziny. Ja sama badam się regularnie, ale dopilnuję, aby badał się także mój mąż i już jutro wykonam profilaktyczne badanie krwi u naszego dziecka, bo na tej konferencji dowiedziałam się po raz pierwszy, że także dzieci można i trzeba badać w tym kierunku.
Organizatorzy kampanii szczególne podziękowania skierowali pod adresem realizatorów kalendarza: jego pomysłodawcy – fotografa Michała Gromady, stylistki Marii Folty-Szopińskiej, autorki fryzur i make-up okładki – Klary Bułenko, Izy Śmieszek za artystyczny make-up, Victorii Kruszczyńskiej za przygotowanie scenografii, Agnieszki Truskolaskiej i Ewy Ambroziewicz za projekt graficzny. Podziękowano także Monice Tyszkiewicz i Piotrowi Kruszewskiemu za udostępnienie wyjątkowego miejsca do realizacji projektu, jakim jest „Letnisko Bajka”.
To jest niezwykłe doświadczenie powiedziała Orina Krajewska aktora, zarazem liderka Fundacji Bądź im. Małgosi Braunek – takie spotkanie ludzi z różnych światów, środowisk skupionych wokół projektu, którzy chcą wspólnie wysłać ważny komunikat. To, że na fotografiach połączono nas w pary, było znakomitym pomysłem. Powstała w ten sposób nowa jakość. Osobno nie mielibyśmy takiej siły przekazu.
Osoby uczestniczące w kampanii zgodnie podkreślały, że Amerykanie czy nasi sąsiedzi z krajów Europy Zachodniej lepiej sobie radzą z rakiem, ponieważ częściej się badają i nowotwory są u nich wykrywane we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy raka da się wyleczyć. Jeśli więc nie uświadomimy każdej Polce i Polakowi, że Wczesne Wykrycie To Życie i nie nakłonimy ich do regularnego wykonywania badań w kierunku nowotworów, to rak nadal będzie jednym z największych zagrożeń naszego zdrowia i życia.
Intencją Kampanii #WczesneWykrycieToŻycie nie jest straszenie rakiem, wręcz odwrotnie, pokazanie, że obecnie to choroba, którą da się wyleczyć, a w przypadku wielu nowotworów jest chorobą przewlekłą, w której można zachować dobrą jakość życia. Organizatorzy kampanii mają nadzieję, że przyczyni się ona do wykrywania nowotworów u Polaków we wczesnym stadium i zachęcają, aby w formie prezentu pod choinkę ofiarowywali oni swoim bliskim kalendarz „Wczesne Wykrycie To Życie”, jako wyraz troski o zdrowie.

Kalendarz #WczesneWykrycieToŻycie można zamówić:
mailowo na info@pkopo.pl, telefonicznie: 22 428 36 31 lub osobiście w biurze PKPO w Warszawie.
Przekazując darowiznę w kwocie 40 zł otrzymasz kalendarz na 2018 r.
Koszt wysyłki wynosi: 15 zł Poczta Polska, 18 zł Kurier
Numer konta do wpłat: 35 1090 1883 0000 0001 3364 8188
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
W tytule przelewu prosimy wpisać: Kalendarz 2018, imię i nazwisko
Zebrane środki zostaną przekazane na organizację bezpłatnych badań profilaktycznych w całej Polsce.

Poradniki na skróty