„To się nie zdarza”

A jeśli masz raka szyjki macicy? Jesteś młoda badasz się dość regularnie i nie masz żadnych objawów …. Czy to zatem możliwe? Co to znaczy?

Kiedy Ty i Twoje bliskie robiłyście cytologię? Może uważasz, że w tym wieku, gdy nic nie boli, a ginekolog nie widzi nic niepojącego, to się nie zdarza?

Nie tak dawno na Małym Rynku w Krakowie w ramach Cracow Weekend  Gallery KRAKERS odbyła się wystawa Agi Szuścik, prezentująca fotograficzny projekt doktorski „2081”.W sierpniu Szuścik powraca do galerii z nowym, bardzo osobistym i szczerym projektem „To się nie zdarza”.

„To się nie zdarza” opowiada o tym, co miało się nie zdarzyć, a jednak się zdarzyło — chorobie, która zmienia życie stawiając je pod znakiem zapytania.

Artystka, której projekty artystyczne dotychczas zwracały się w stronę konceptualizmu, determinizmu technologicznego, futurologii, muzyki oraz kondycji psychicznej człowieka, realizuje projekt o przebytym niedawno raku szyjki macicy.

Kilkanaście fotografii przedstawia wszystko, co w jej życiu działo się od momentu diagnozy do teraz. To historia jednocześnie uniwersalna, dotycząca każdej kobiety i subiektywna, indywidualna, od początku do końca wyrażona na własnym przykładzie. Poruszone zostają kwestie cielesne jak i emocjonalne. Dotykające pojęć  „kobiety” oraz „matki”.

Realizacja projektu poza typowo artystycznym ma dwa cele.

Po pierwsze, Szuścik pragnie zwiększyć świadomość społeczną na temat raka szyjki macicy, obalić mity oraz namówić kobiety by się badały wtedy, kiedy trzeba i tak , jak należy.

Po drugie realizowana na bieżąco seria zdjęć, stanowiła dla artystki pamiętnik, powiernika, nieocenioną pomoc w przebyciu choroby, rodzaj terapii sztuką.

Wnioskami na obu polach autorka pragnie podzielić się podczas wernisażu

  1. sierpnia 2018 roku o godz. 12.00. w galerii Sala z Widokiem, w Krakowskim Forum Kultury, przy ulicy Mikołajskiej 2 w Krakowie.

Bezpośrednio po wernisażu odbędzie się wykład autorski oraz spotkanie z lekarzamiSzpitala Scanmed Świętego Rafała w Krakowie:

Pawłem GruszeckimKoordynatorem Centrum Ginekologii Onkologicznej,

Dr Pawłem SzymanowskimPrezesem Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego,   ordynatorem oddziału ginekologicznego w Szpitalu Scanmed Świętego Rafała w Krakowie.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawa wpisana jest do programu dziennego festiwalu DJland, który odbywa się tego samego dnia. W tym roku DJland zbiera na badania naukowe związane z rakiem szyjki macicy.

 

Linki:

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/604969076529087/

DJland: https://www.facebook.com/events/1868601413172379/

Aga Szuścik: www.agaszuscik.com oraz https://www.facebook.com/agaszuscik

 

 

 

 

Notat ka biograficzna:

Aga Szuścik jest doktorantką Łódzkiej Filmówki, absolwentką WydziałuOperatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej (specjalizacja: Fotografia) orazKomunikacji społecznej na Filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim wKatowicach. To również wykładowczyni w Akademii Fotografii, prowadzącacyklicznie warsztaty w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Artystkawizualna, fotografka, filmowiec, retuszerka, graficzka, montażystka,kolorkorektorka, kuratorka, tekściarka. Specjalizuje się w postprodukcjiobrazu fotograficznego oraz filmowego, realizuje krótkie formy filmowe orazdzieła z pogranicza fotografii i innych dziedzin sztuki.

 Prace Agi Szuścikmożna było oglądać na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz         za granicą, m. in. Na Camerimage w Łodzi, na KinoLABie w warszawskim CSW, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, na wystawach „Brzuch Atlasa”, czy „Przestrzenie Ujawnione” w Łodzi, na festiwalu 1AbiRynT we Frankfurcie nad Odrą czy na festiwalu Alla Fieradell’Est we Włoszech oraz TVP Kultura.

Jest organizatorką eventów muzycznych promujących niemainstreamową muzykę elektroniczną. Oprócz stałych cykli, od ośmiu lat organizuje DJland, muzyczny festiwal charytatywny non-profit.

 

Poradniki na skróty