Styczeń miesiącem zdrowia szyjki macicy

Styczeń miesiącem zdrowia szyjki macicy

Europejski tydzień profilaktyki raka szyjki macicy (24-30.01.2016r.)
Rak Szyjki Macicy to nowotwór złośliwy stanowiący blisko 60% wszystkich nowotworów ginekologicznych.
W 2007 roku prawie połowa kobiet z nowo rozpoznanym rakiem szyjki macicy była w wieku 47-59 lat. Choroba ta może rozwinąć się w każdym wieku, ale ryzyko znacząco wzrasta po przekroczeniu przez kobietę 30 roku życia.
Do najczęstszych czynników ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy należą zarażenie wirusami brodawczaka ludzkiego HPV, typami 16, 18, 31, 33, 45 oraz zapalenie pochwy w wyniku zakażenia innymi wirusami i bakteriami.
W Polsce zgony na raka szyjki macicy nadal stanowią jeden z głównych problemów onkologicznych. W innych krajach europejskich nastąpił znaczny spadek liczby zgonów spowodowany tą chorobą, głównie dzięki badaniom przesiewowym – cytologii.
Zapoczątkowana w latach 40. XX wieku przez onkologa Papanicolaou technika wykonywania rozmazów cytologicznych zainicjowała nowy rozdział w profilaktyce raka szyjki macicy.
Rozmazy pobrane z szyjki macicy podczas badania cytologicznego zawierają dużą liczbę komórek pochodzenia nabłonkowego i pozanabłonkowego. Komórki nabłonkowe mogą pochodzić z nabłonka wielowarstwowego płaskiego tarczy części pochwowej, nabłonka walcowatego kanału szyjki macicy (komórki endocerwikalne) oraz nabłonka endometrium (komórki endometrialne).
Badanie cytologiczne pozwala wykryć nowotwór we wczesnej fazie (tzw. przedinwazyjnej).

dbaj o siebie – wykonaj cytologię

Poradniki na skróty