Styczeń Miesiącem Zdrowia Szyjki Macicy

Rak szyjki macicy to częsty nowotwór złośliwy narządu rodnego kobiety, rozwijający się w szyjce macicy wywołany wirusem HPV.

Wczesny rak szyjki macicy zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego tak bardzo ważne jest regularne wykonywanie badania cytologicznego.

By rozpoznać, czy jesteśmy chore należy wykonać cytologię szyjki macicy metodą tradycyjną lub na tzw. podłożu płynnym. Czułość klasycznej cytologii to 50%. Przy regularnym wykonywaniu i prawidłowym pobieraniu umożliwia rozpoznanie.

Cytologia płynna, dokładniejsza od klasycznej. Umożliwia wykonanie testu DNA HPV, który oceni obecność i typ wirusa. Warto wykonać np. raz na 5 lat test DNA na nosicielstwo wirusów onkogennych HPV. Kobiety zarażone wirusami onkogennymi HPV powinny wykonywać cytologię co pół roku.

Każdego roku w Polsce wykrywa się u ok.2,5 tys. Polek raka szyjki macicy. To czwarty najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy i  stanowi czwartą przyczynę zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. W 2018 roku z powodu raka szyjki macicy zmarło na świecie ponad 311 tys. kobiet, w Polsce blisko 2 tys.

„dbaj o siebie-wykonaj cytologie”

Film o badaniu cytologicznym – adres linku poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=n4HGkEbnvyU

Poradniki na skróty