Marzec Miesiącem Świadomości Raka Jajnika

W Polsce każdego roku na raka jajnika zapada około 3500 kobiet. Choroba ta stanowi 5 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u kobiet. Liczba nowych zachorowań powoli, ale systematycznie rośnie, a najwięcej przypadków raka jajnika notuje się pomiędzy 50 a 70 rokiem życia. Jednak około 15 proc. zachorowań zdarza się przed 50 rokiem życia, zwłaszcza u kobiet posiadających uwarunkowaną genetycznie skłonność do tego nowotworu.

Nowotwory jajników długo nie dają objawów i należą do najbardziej podstępnych. Zmiany w jajnikach można wykryć dzięki ultrasonografii – USG, gdy mają zaledwie kilka milimetrów średnicy. O chorobie może świadczyć przedłużająca się niestrawność, wzdęcia, parcie na pęcherz, brak apetytu, nudności, wymioty, zaparcia. Rzadko występują krwawienia z dróg rodnych.

Badania profilaktyczne:

Każda kobieta powinna raz w roku poddać się profilaktycznemu badaniu ginekologicznemu. Gdy lekarz wyczuje, że jajniki są powiększone, zleca wykonanie ultrasonografii (USG). Badanie przez powłoki brzuszne pozwala stwierdzić tylko obecność guza jajnika. Bardziej dokładne jest USG transwaginalne, czyli przezpochwowe (głowica badająca o długości ok. 20 cm jest wprowadzana do pochwy). Lekarz może wtedy określić, czy ma do czynienia ze zmianą łagodną (np. torbiel jajnika), czy raczej podejrzewa podejrzewać nowotwór.

Badania dodatkowe:

Przy zmianach łagodnych  stosuje się farmakoterapię i po 3-6 miesiącach wykonuje się kontrolne USG. W zależności od jego wyniku specjalista podejmuje decyzję o dalszej terapii (u niektórych chorych łagodną zmianę czasem usuwa się operacyjnie).

Lekarz powinien upewnić się, czy wykryty guz nie jest przerzutem z innego narządu, np. piersi, jelita grubego czy trzonu macicy.  Zleca USG piersi lub mammografię, cytologię (mikroskopowa ocena komórek pobranych z szyjki macicy), kolonoskopię (badanie jelita grubego za pomocą specjalnego wziernika).  Istotne są także tzw. analizy markerowe. Test wykrywa w surowicy krwi białko, które produkują komórki raka jajnika. O chorobie świadczy podwyższony poziom dwóch markerów: Ca 125 i HE 4.

Bardzo często we wczesnych stadiach raka jajnika poziom markerów jest prawidłowy. Z drugiej jednak strony, nieprawidłowe wyniki markerów nie muszą oznaczać choroby nowotworowej.

Więcej informacji: www.dlaniejmozemywiecej.pl

 

 

Poradniki na skróty