CZERWIEC MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI NOWOTWORÓW SKÓRY

#WczesneWykrycieToŻycie

Ogólnopolska Kampania Profilaktyki Nowotworów

 W czerwcowej odsłonie Ogólnopolskiej Kampanii #WczesneWykrycieToŻycienajpowszechniejsze nowotwory–raki skóry. 44 organizacje pacjentów skupione w Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz znane publicznie osoby, ambasadorowie kampanii, przypominają w tym miesiącu o profilaktyce nowotworów skóry.

 Rocznie rozpoznaje się ok. 10 000 nowych przypadków zachorowań na nowotwory skóry. Choćsą one najczęściej dobrze rokujące, to lekarze alarmują, że sądiagnozowane zbyt późno, w zaawansowanym stadium.Warto wskazać czynniki ryzyka zwiększające zachorowalność na nowotwory skóry takie jak: ekspozycja na promieniowanie słoneczne, wiek, blizny po oparzeniach lub przewlekłych stanach zapalnych, obciążenia genetyczne oraz jasna karnacja.

 Ambasadorka #KampaniiWczesneWykrycieToŻycie aktorka Hanna Śleszyńska zauważaRak skóry jest mniej niebezpieczny w naszym odczuciu, ponieważ sami możemy kontrolować swoje znamiona i obserwować, czy ich wygląd nie ulega zmianom. Ważne jest również, to że świadomość społeczeństwa o konieczności używania filtrów ochronnych czy szkodliwości solariów wzrasta z roku na rok.

 Halina Bontruk – pacjentka leczona z powodu czerniaka mówiDzięki dostępowi do innowacyjnego leczenia i sile własnej psychiki dziś pracuję, zajmuję się rodziną. Włączyłam się w Kampanię,aby przestrzec innych przed tak podstępnym nowotworem, jak czerniak.

 Rak skóry większości z nas kojarzy się wyłącznie z czerniakiem, a przecież poza nim wyróżniamy inne nowotwory skóry, m.in.:rak podstawnokomórkowy oraz rak kolczystokomórkowy. Nowotworowy charakter ma także rogowacenie słoneczne skóry.

Poświęćmy szczególną uwagę czerniakowi – najrzadszemu nowotworowi skóry, ale także najbardziej niebezpiecznemu. System ABCDE pokazuje 5 najważniejszych cech, które pozwalają wstępnie ocenić, na ile groźne mogą okazać się zmiany na naszej skórze. 

 Raki skóry są najczęściej występującymi nowotworami. Warto nauczyć się samokontroli nieprawidłowości mogących świadczyć o rozwoju nowotworu skóry – regularnej obserwacji najdrobniejszych zmian. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące sygnały, nie lekceważmy ich, udajmy się do dermatologa, który przeprowadzi wstępne badanie skóry przy użyciu dermatoskopu i ewentualnie skieruje na dalszą diagnostykę.Nadchodzi lato, chrońmy skórę przed nadmierną ekspozycją na słońce, opalajmy się mądrze, aby uniknąć poparzeń.

Raki skórymówi Mirosława Skitek, prezes Stowarzyszenia Chorych na Czerniaka – to jedne z najpowszechniejszych nowotworów, odpowiadają one za więcej niż 75% wszystkich rozpoznań nowotworów złośliwych. Dzięki profilaktyce możemy zapobiec zmianom nowotworowym bądź wystarczająco wcześnie wszcząć leczenie, kiedy nowotwór jest wyleczalny.Dlatego nasze Stowarzyszenie organizuje bezpłatne badania videodermatoskopem. W czerwcu badania będą przeprowadzone w poniższych terminach:

  • 9 czerwca 2018r. badania w Koziegłowach, Szkoła Podstawowa im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” ul. Poznańska 17, w godz. 11.00 – 14.00
  • 10 czerwca 2018 r. badania w Gieczu,Rezerwat Archeologiczny, Grodziszczko 2, 63-012 Grodziszczko w godz. 13.00 – 17.00
  • 11 czerwca 2018r. badania w Dopiewie, Centrum Kultury w Dopiewie, ul. Szkolna 21, w godz. 15.00 – 18.00
  • 16 czerwca 2018r. badania w Kórniku, Strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej, ul.20 Października 93, w godz. 10.00 – 14.00
  • 21 czerwca badania w Poznaniu, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, ul. Królowej Jadwigi 27/39, w godz. 10.30 – 14.30
  • 24 czerwca 2018 r. badania w Poznaniu, Festyn na Ostrowie Tumskim w godz. 13.00 – 17.00
  • 25 czerwca 2018 r. badania w Murowanej Goślinie, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, ul.Poznańska 16, w godz. 16.00 – 19.00

Na badania obowiązują zapisy pod nr tel 881-392-200.

Szczegóły następnych terminów badań na stronie www.stowczerniak.pl/badania-profilaktyczne.

 

Poradniki na skróty