Rak jądra

Rak jądra atakuje w większości młodych mężczyzn w wieku 20-34 lat. Nowotwór jadra daje się wyleczyć w 95 proc. przypadków, gdy wcześnie jest wykryty. Strach wstyd przed badaniem jest przyczyną tego, że mężczyźni próżno trafiają do lekarza. Jądra są częścią męskiego układu rozrodczego, produkują męski hormon – testosteron oraz nasienie.

Objawy:
– niebolesna opuchlizna, obrzęk lub zgrubienie w jednym z jąder.
– może występować tępy ból i uczucie ciążenia podbrzusza.

Zaleca się mężczyznom po 15 roku życia comiesięczne samodzielne badanie, najlepiej po cieplej kąpieli lab pod prysznicem.

Badanie lekarskie:
– badanie lekarskie jest pierwszym krokiem w zdiagnozowaniu raka jądra, aby wykluczyć inne stany chorobowe,
– drugim ważnym krokiem jest poddanie moszny badaniu USG.

Nowotwory jądra są całkowicie wyleczalne zwłaszcza jeśli są wcześnie rozpoznane. Współczesna onkologia umożliwia wyleczenie znakomitej większości chorych i nawet z zaawansowaną chorobą.