Kwietniowa odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktyki Nowotworów #WczesneWykrycieToŻycie

W kwietniu ruszyła czwarta odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktyki Nowotworów #WczesneWykrycieToŻycie, której organizatorem jest Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. Miesiąc tenpoświęcony jest profilaktyce nowotworów głowy i szyi. Organizacje współpracujące z PKPO będą na terenie całej Polski propagowały w tym miesiącu wiedzę na temat nowotworów głowy i szyi i informowały, które ośrodki realizują Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Nowotwory głowy i szyi rozwijają się w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych, przełyku, jamie ustnej, gardle, krtani, jamie nosowej, zatokach, śliniankach, tarczycy, tkance miękkiej kościach i skórze. W Polsce ten rodzaj raka jest diagnozowany u 11 tys. pacjentów, a śmiertelność wynosi 6 tys. osób rocznie. Liczba zachorowań niepokojąco rośnie.

Program profilaktyki pierwotnej powinien obejmować m. in. popularyzację wiedzy na temat postaw prozdrowotnych i zdrowego stylu życia, zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie wczesnych objawów nowotworów głowy i szyi, stworzenie zespołów psychologiczno-socjalnych stanowiących wsparcie emocjonalne chorych. Natomiast program profilaktyki wtórnej zakłada wykonywanie badań przesiewowych w kierunku nowotworów głowy i szyi szczególnie u osób ze zwiększonymi czynnikami ryzyka.

DO PROGRAMU PROFILAKTYKI NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI KWALIFIKUJĄ SIĘ OSOBY:

w wieku 40-65 lat, długotrwale palące, nadużywające alkoholu, narażone na zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), z utrzymującym się nieprzerwanie przez 3 tygodnie jednym z objawów:

• przewlekłachrypa
  • bólgardła
  • pieczenie języka, owrzodzenie jamy ustnej
  • guzszyi
  • niedrożność lub krwawienie z nosa
  • problem z przełykaniem

W przypadku podejrzenia nowotworu wykonuje się badania, które pozwalają na ocenę stopnia zaawansowania choroby. Badanie pacjenta powinno być kompleksowe i obejmować poza szczegółowym badaniem palpacyjnym również badanie za pomocą nasofiberoskopu. Poza badaniem fizykalnym w rozpoznawaniu nowotworów głowy i szyi niezwykle istotne jest zarówno obrazowanie radiologiczne (USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny), jak i biopsja i rozpoznanie histopatologiczne tkanek.

PROGRAM PROFILAKTYKI NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI REALIZUJĄ:

• Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
  • Kliniki Neuroradiochirurgii
  • Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
  • Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim
  • Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi
  • Wojewódzki Szpital Kliniczny im. Karola Marcinkowskiego w ZielonejGórze

Kwietniowej odsłonie Kampanii towarzyszy plakat z fotografią ambasadorów kampanii: rapera – VIENIA, wiceprezes Stowarzyszenia PBS–Jankiem Salamonikiem. Autorem fotografii jest Michał Gromada.

Więcej informacji na stronie organizacji:

• Stowarzyszenie Osób z Nowotworami Głowy i Szyi –stow-nowotworyglowyiszyi.pl
  • oraz w Głosie Pacjenta Onkologicznego Nr 5/2017 –pkopo.pl