Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Członkinie Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologiczno–Ginekologicznymi „Magnolia” informują i przypominają, że od dnia 22 do 27 stycznia 2013 r. obchodzimy EUROPEJSKI TYDZIEŃ WALKI Z RAKIEM SZYJKI MACICY.
Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników umieralności z powodu raka szyjki macicy. Każdego roku z powodu tego nowotworu umiera ok. 2 tysiące Polek. Rak szyjki macicy jest jednym z nielicznych nowotworów, którego wykrycie na wczesnym etapie rozwoju umożliwia całkowite wyleczenie. By wykryć chorobę trzeba wykonywać BADANIA CYTOLOGICZNE!
Przyczyną raka szyjki macicy jest wirus HPV. Powszechność zakażenia wirusem HPV jest wysoka. Ponad połowa dorosłych w pewnym momencie swego życia ulega zakażeniu wirusem HPV. Od chwili zakażenia do rozwoju raka inwazyjnego mija 5-10 lat. To dużo czasu by wykryć chorobę w stadium, w którym jest w pełni wyleczalna. Drogie Panie nie zapominajcie o CYTOLOGII. Wykonujcie to badanie dla siebie i swoich najbliższych.
NFZ umożliwia Polkom w wieku od 25 do 59 lat wykonanie raz na 3 lata bezpłatnych badań cytologicznych.
Pamiętajcie o badaniach CYTOLOGICZNYCH. Przypominajcie o cytologii swoim siostrom, córkom, koleżankom, kuzynkom.
W rozdawanych przez członkinie Stowarzyszenia „Magnolia” ulotkach przypominamy jak prawidłowo przygotować się do cytologii oraz dzięki uprzejmości WOK w Poznaniu przekazujemy wykaz gabinetów ginekologicznych wykonujących bezpłatną cytologię w ramach umowy z NFZ. Ulotki były dostępne w miejscach wcześniej ustalonych /fryzjer, kosmetyczka, salon fitness/ na terenie miasta Konina i powiatu.
Serdecznie pozdrawiamy i życzymy konsekwencji w dbaniu o swoje zdrowie. „dbaj o siebie – wykonaj cytologię”
Zarząd i członkinie Stowarzyszenia „Magnolia”

Poradniki na skróty