Cytologia – wszystko co musisz wiedzieć

Badanie cytologiczne jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy.

Cytologia to badanie diagnostyczne wykonywane jako badanie profilaktyczne. Jest to jednocześnie test przesiewowy w kierunku raka – umożliwia wykrycie stanów przednowotworowych i raka, najczęściej raka inwazyjnego szyjki macicy.

Badanie cytologiczne ocenia zmiany wywołane przez wirusa HPV, daje szansę na wykrycie raka szyjki macicy we wczesnym stadium rozwoju, kiedy można całkowicie go wyleczyć.  Test DNA HPV ocenia obecność i typ wirusa.

Kiedy robić cytologię?

Na badanie cytologiczne najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu krwawienia miesięcznego i nie później niż 4 dni przed jego rozpoczęciem. Najlepszym momentem na wykonanie badania jest 10-20 dzień cyklu.

Stan zapalny lub niepokojące objawy (upławy, świąd, pieczenia, zaczerwienienia) należy  skonsultować z lekarzem ginekologiem i po zakończonym leczeniu przeciw zapalnym zrobić ponownie badanie cytologiczne.  Wynik badania cytologicznego po leczeniu będzie bardziej wiarygodny.

Jak często powinno się wykonywać cytologię?

Kobiety w wieku do 21 roku życia – co trzy lata

Kobiety w wieku 21-29 lat – co roku

Kobiety w wieku 29 – 70 lat  minimum co trzy lata (aczkolwiek warto pamiętać, że są okoliczności, których wystąpienie zaleca wykonywanie cytologii co roku)

Warto wykonać badaniem cytologicznym wraz z test DNA HPV oceniającym obecność i typ wirusa HPV /typ wirusa 16 i 18 wywołuje raka szyjki macicy/.

Kto powinien robić cytologię co roku?

Dotyczy to szczególnie kobiet, które:

  • mają osłabiony układ odpornościowy,
  • są nosicielkami wirusa HPV;
  • kobiety po chemioterapii;
  • oraz gdy tak zaleca lekarz, na przykład ze względu na nieprawidłowy wynik poprzedniej cytologii.

Jak przygotować się do badania?

  • 48 godzin przed pobraniem wymazu cytologicznego nie używaj żadnych leków dopochwowych, nie wykonuj płukania pochwy;
  • 24 godziny przez pobraniem wymazu cytologicznego zrezygnuj ze współżycia płciowego.

 

Cytologia – badanie bezpłatne

NFZ refunduje badanie cytologiczne dla Polek pomiędzy 25-59 rokiem życia w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Pacjentka w każdym wieku ma prawo, jeśli jest ubezpieczona do bezpłatnej cytologii co roku w ramach zwykłych badań w poradniach ginekologicznych, które podpisały umowę z NFZ.

Poniżej znajdziecie naszą ulotkę w wersji do pobrania – najważniejsze informacje w skrócie – polecamy!

Poradniki na skróty