Cytologia – chwila, która ratuje życie w każdym wieku!

Pod takim hasłem rusza ogólnopolska kampania, mająca uświadomić Polkom konieczność badań. Profilaktyka może zdziałać tak wiele, a wciąż znaczy tak mało dla kobiet. Każdego roku w Polsce około 4 tys. pań dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera. Odwiedzając regularnie ginekologa i wykonując cytologię mamy szanse zmienić te przerażające statystyki.
Organizator kampanii Menopauza.pl, a także patroni akcji: Kwiat Kobiecości, Fundacja MSD Dla Zdrowia Kobiet, Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy oraz Stowarzyszenie Magnolia przypominają, że najważniejsze w profilaktyce raka szyjki macicy są regularne badania cytologiczne.

Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstotliwości występowania na świecie nowotworem złośliwym wykrywanym u kobiet. Polska na tle krajów Unii Europejskiej zajmuje niezaszczytne, czołowe miejsce wśród liczby zachorowań i statystyk umieralności. W Polsce gaśnie życie około 2000 kobiet w skali roku – to bardzo dużo. Dla porównania – w Finlandii zaledwie kilkadziesiąt. Dlaczego? Ponieważ w Skandynawii, dzięki skutecznej profilaktyce, nowotwór ten właściwie nie występuję.
Cytologia jest bardzo prostym badaniem, które w ogóle nie boli i trwa zaledwie kilka chwil. Niestety, wciąż niedocenionym i niepopularnym wśród Polek. Regularnie badanie to wykonuje jedynie 30% kobiet w naszym kraju! Aż trudno uwierzyć, że 1/3 pań nie wykonała go nigdy!

Gdzie nas znajdziesz?
Informacje o przebiegu akcji „Cytologia – chwila, która ratuje życie w każdym wieku!” zainicjowanej przez portal Menopauza.pl znaleźć można na stronie internetowej www.chronzdrowie.pl. Tutaj też organizatorzy będą informować o eventach i wydarzeniach z akcją związanych.
Ponadto na stronie www.chronzdrowie.pl od 1 lutego będzie można wypełnić ankietę, której celem jest ocena poziomu wiedzy Polek na temat profilaktyki raka szyjki macicy. W inicjatywę zaangażowane są media zarówno ogólnopolskie, jak i lokalne, stowarzyszenia kobiece, fundacje oraz firmy kosmetyczne – wszyscy ci, którzy promują samoświadomość wśród kobiet oraz pogląd, że bez zdrowego ciała, piękno zewnętrzne jest niemożliwe.
Więcej informacji na www.chronzdrowie.pl.

Poradniki na skróty